NARODOWE CZYTANIE 2018
    W piątek, 7 września 2018 roku, społeczność naszej szkoły (kl.VI-VIII i oddz.gimn.)po raz kolejny uczestniczyła w „Narodowym Czytaniu”. Ideą akcji była promocja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

   

Tegoroczną lekturą było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Utwór napisany w 1924 roku stał się wyrazem rozczarowania pisarza rozwojem sytuacji w Polsce po odzyskaniu niepodległości. Jako powieść polityczna zostało uznane za próbę szkicu sytuacji społeczno-politycznej młodego państwa oraz przestrogę przed zagrożeniami .Autor usiłował odpowiedzieć na pytanie o kierunek rozwoju kraju ,który po tak długiej niewoli odzyskał upragnioną niepodległość.

Warto dodać, że zarówno główny bohater powieści, jak również  inni Polacy znaleźli się w sytuacji „Przedwiośnia” swojego kraju. Jeszcze wiele należało zmienić, naprawić, wprowadzić, aby młode państwo mogło należycie funkcjonować. Drogi rozwoju i sposoby przemian były z pewnością różne.

Wybór lektury wydaje się nie być przypadkowy. Nasza Ojczyzna w tym roku obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości. Ponadto Para Prezydencka zachęca ,by Polacy przez cały rok czytali „Antologię Niepodległości”, która zawiera ważne i cenne utwory polskiej literatury.

Wychodząc naprzeciw zaproszeniu głowy państwa, My również chcieliśmy uczcić tak ważną rocznicę i zapoznać uczniów z kanonem naszych lektur, których znajomość powinna być obowiązkowa. Dziękujemy Dyrekcji, wszystkim nauczycielom oraz uczniom, którzy zaangażowali się w tak wspaniałą akcję.

Zobacz więcej zdjęć

A. Jastrzębska    2018-09-07  


Google
internet splubatowa.pl
Było ich tysiące, a nawet setki.