"Ojczyznę wolną pobłogosław Panie".
    11 listopada 2018r. dzień ważny dla każdego Polaka, który kocha swoją Ojczyznę. Dzisiaj mija 100 lat od wydarzeń, które przyniosły zniewolonej przez okupantów Polsce upragnioną i długo oczekiwaną przez naród wolność.

   

 Wolność, to słowo przez wiele lat gościło w sercach i na ustach wielu pokoleń, które chciały ją wywalczyć dla siebie i swoich dzieci. Musiała zostać ona okupiona krwią bardzo wielu często anonimowych, a nieraz i zapomnianych patriotów, którzy zarówno zbrojnie jak i piórem walczyli o to, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej i suwerennej Ojczyźnie. Poświęcili oni za to swoją młodość, przyszłość, szczęście, a często to co mieli najcenniejszego, własne życie.

Z okazji, Narodowego Święta Niepodległości, w wielu miejscach Polski organizowane są uroczystości upamiętniające minione wydarzenia, które nigdy nie powinny, nie mogą zostać zapomniane. Organizowane są marsze i biegi niepodległościowe, odprawiane są w świątyniach dziękczynne nabożeństwa, a także różnego rodzaju kulturalne wydarzenia mające na celu ukazać nam jak wielki dar uzyskaliśmy równo wiek temu.

W tegorocznych gminnych uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe miejscowych szkół i organizacji działających na terenie naszej małej ojczyzny, a także przedstawiciele władz gminnych na czele z burmistrzem Witoldem Kocajem. Uroczystą mszę świętą rozpoczęły zaprezentowane, przez przedstawicieli najmłodszego pokolenia, pełne refleksji słowa poezji. Po tym wzbudzającym zadumę wprowadzeniu, zgromadzeni w świątyni uczestnicy wzięli udział w dziękczynnej za wolną Polskę eucharystii. W wygłoszonym słowie Bożym kaznodzieja przypomniał jak wielkim darem jest dla współczesnego Polaka niezawisłość Ojczyzny. Jak wiele zawdzięczamy pokoleniom, które przed 100 laty podjęły walkę o suwerenność Polski, aby po latach niewoli mogła pojawić się na politycznej mapie świata. Musimy dzisiaj pamiętać, że dar ten jest również naszym zadaniem do pielęgnowania szczęścia i wolności Polski, jej dobrobytu i rozwoju, gdyż za naszą ziemię ojczystą tak wielu oddało to co posiadało najcenniejszego-własne bardzo często młode niewinne życie. Mamy obowiązek pamiętać, że to co mamy dzisiaj, zawdzięczamy tym, którzy przed laty walczyli o wolną Polskę.

Po uroczystej mszy świętej wszyscy zebrali się pod Krzyżem Milenijnym gdzie miała miejsce druga część świątecznych obchodów. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał gospodarz gminy Iwonicz-Zdrój, burmistrz Witold Kocaj, który wygłosił okolicznościowe o patriotycznej treści przemówienie. Następnie po krótkiej chwili dziękczynno-błagalnej modlitwy prowadzonej przez księdza proboszcza nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów, którego dokonali przedstawiciele władzy gminnej, zaproszonych gości oraz przedstawicieli okolicznych szkół. Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończył występ Gminnej Orkiestry Dętej z Iwonicza oraz zespołu „Mali Lubatowianie” i Studia Piosenki „Prym”.


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości. Brak chronologii w układzie zdjęć spowodowany jest usterką strony internetowej.

Zobacz więcej zdjęć

D. Stawarski    2018-11-11  


Google
internet splubatowa.pl
A do kotletów była sałata, którą mamusia przyprawiła potem.