Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie.
   Udana wizyta w Filharmonii w Rzeszowie.

   

W koncercie udział wzięli:ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ


BARTOSZ STANISZEWSKI – dyrygent


ANDRZEJ PIKUL – fortepian 


MARHARYTA KOZLOVSKA - fortepian


 W programie:


 S. Moniuszko – Uwertura do opery  „Halka”K. Szymanowski – IV Symfonia koncertująca op. 60S. Rachmaninow – Rapsodia  na temat Paganiniego op. 43


Pierwsze wykonanie IV Symfonii koncertującej odbyło się 9 października 1932 roku w Poznaniu. Karol Szymanowski (1882 – 1937), który pisał ten utwór z myślą o sobie jako wykonawcy, wystąpił wówczas jako solista i w obydwu rolach - kompozytora i pianisty odniósł wielki sukces. Do dziś jest to jedno z najchętniej granych słuchanych dzieł wybitnego polskiego twórcy.  Popisowym utworem jest także Rapsodia na temat Paganiniego Sergiusz Rachmaninowa (1873 – 1943) będąca cyklem wariacji opartych na słynnym Kaprysie skrzypcowym a – moll Niccolo Paganiniego. Rok Moniuszkowskim zaakcentowany zostanie jednym z najczęściej wykonywanych utworów instrumentalnych Stanisława Moniuszki (1819 – 1872) -  dramatyczną w wyrazie Uwerturą do opery „Halka”.


W przerwie  koncertu młodzież z naszej szkoły spotkała się z Panem Andrzejem Pikulem - pianistą poichodzącym z Lubatowej - uczniowie wręczyli kwiaty i podziękowali za wspaniały koncert. 


Wizyta w Filharmonii Podkarpackiej dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. 

J.A.   2019-04-26  


Google
internet splubatowa.pl
Było ich tysiące, a nawet setki.