Andrzejki
    Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to – zgodnie z tradycją - św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości.

   

 Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. W dawnych czasach przywiązywano do wróżb andrzejkowych wielką wagę. W wierzeniach ludowych miały one magiczną moc. Wieczorem w wigilię św. Andrzeja każdy chce poznać to, co go czeka w przyszłości. Wróżby w tym dniu dotyczą miłości, przyszłego narzeczonego i męża. Wróżb na ten czarodziejski dzień jest bardzo dużo. Należy je jednak traktować jako żarty i dobra zabawę.

29 listopada Samorząd Uczniowski przygotował dyskotekę andrzejkową dla uczniów klas V-VII szkoły podstawowej oraz oddziałów gimnazjalnych. Poza muzyką, tańcem oraz świetną zabawą, uczniowie mieli okazję sprawdzić co przyniesie im przyszłość. Samorząd przygotował stoiska z wróżbami, z których (przy pomocy wróżek) mogli skorzystać uczniowie. Tak więc uczestnicy andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwali papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, kręcili kołem fortuny, aby wywróżyć sobie najbliższą przyszłość.  Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Na uczestników dyskoteki czekał także dobrze wyposażony sklepik. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych.

 

Agnieszka Kubusiak    2017-11-29  


Google
internet splubatowa.pl
A do kotletów była sałata, którą mamusia przyprawiła potem.