Podróże w czasie i przestrzeni
    Na przełomie grudnia i stycznia uczniowie naszej szkoły mieli wyjątkową okazję przenieść się w czasy Polski szlacheckiej oraz odbyć podróż do współczesnych Indii.

   

Dn. 15. 12. 2017r. uczestniczyliśmy w  żywej lekcji  historii. Grupa Artystyczna „Rekonstructo” z Lublina zaprezentowała program „Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka”. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądał tradycyjny strój sarmaty: kontusz, żupan, pas kontuszowy. Artyści udzielili nam  lekcji fechtunku, czyli posługiwania się m.in. szablą. Odbył się  sąd nad czarownicą znalezioną na widowni. Poznaliśmy niektóre obyczaje tej epoki i obejrzeliśmy kolekcję broni: baczmagi, miecz, szablę, szpadę, hakownicę , muszkiet oraz narzędzia tortur: krzesło inkwizytorskie i dyby.

Dzięki temu spotkaniu wszyscy stali się bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie. Bawiąc się, poznawaliśmy historię naszych przodków.

Z kolei dn.05. 01. 2018r. wyruszyliśmy w towarzystwie podróżnika z gorlickiej grupy „Trzask” – p. Macieja Krasa- w wyjątkową wyprawę do państwa bajecznego bogactwa i przerażającej biedy. Naszym oczom ukazały się Indie, nazywane też „krajem świętych krów”. Podążaliśmy ulicami  miast, w tym Kalkuty (największego miasta świata, gdzie swą posługę pełniła św. Matka Teresa), płynęliśmy Gangesem (świętą rzeką Hindusów), podziwialiśmy wspaniały Tadż  Mahal (wg wielu najpiękniejszy pomnik miłości na Ziemi), przemierzaliśmy na grzbiecie wielbłąda przez Pustynię Thar , poznaliśmy historię Ghandiego – niezwykłego filozofa i bojownika o wolność, dowiedzieliśmy się, dlaczego kobiety noszą bindi, czyli czerwony znak na czole. Uczniowie chętnie przymierzali stroje : damskie sari i męskie dothi. Szczególnie zafascynowała nas Karni Mata – świątynia szczurów w Deshnak,  gdzie żyje  ok. 20000 tych gryzoni ( opiekują  się nimi kapłani, a pielgrzymi oddają im cześć). Wiemy też, jak podróżować po Indiach, co ze sobą zabrać, co jeść, co ile kosztuje i dlaczego trzeba pilnować swych bagaży. Nie sposób przytoczyć wszystkie  informacje.

Spotkanie z podróżnikiem to wspaniała forma edukacji będąca wzbogaceniem treści programowych. Na razie podróż do Indii pozostaje w sferze pragnień, lecz któż wie…? Warto wierzyć, że marzenia mają sprawczą moc.

Zobacz więcej zdjęć

D. G.    2018-01-06  


Google
internet splubatowa.pl
Termometr zbudowany jest ze szklanej rurki, a w środku jest Celsjusz.